Okolica


O wyjątkowości terenu, w którym leży Agroturystyka Pod Lipami stanowią:
bogactwo przyrodnicze terenów leśnych, łąkowych, akwenów wodnych oraz niezwykle urokliwy krajobraz, jak i nieskażona dziewicza przyroda.
Gospodarstwo znajduje się na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim na terenie gminy Urszulin. Większość gminy jest objęta różnymi formami ochrony przyrody, poczynając od Poleskiego Parku Narodowego mającego siedzibę w Urszulinie, poprzez Poleski Park Krajobrazowy, 2 obszary chronionego krajobrazu oraz 5 obszarów Natura 2000.

Sam Poleski Park Narodowy stanowi jedyną w swoim rodzaju okazję, by z bliska móc przyjrzeć się cudom natury w postaci niezwykłych, chronionych gatunków zwierząt (bóbr, żółw błotny, cietrzew, bocian czarny, bielik, orlik krzykliwy) oraz roślin (tłustosz pospolity, storczyk kukawka, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłowa, kosaciec syberyjski, buławnik czerwony, widłak spłaszczony, brzoza niska, pełnik europejski, obuwik pospolity) – jest to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników fauny i flory.

Odwiedzający ten teren Goście mogą zwiedzać także Ośrodek Dydaktyczno – Naukowy PPN w Załuczu Starym, ścieżki dydaktyczno przyrodnicze: „Dąb Dominik”, „Spławy”, „Jezioro Długie”, „Żółwik” oraz ścieżkę rowerową „Mietiułka”.

Nasza agroturystyka znajduje się w miejscowości Wytyczno, ale wśród miejscowej ludności funkcjonuje też nazwa „Kochanowskie”, będąc niegdyś własnością poety Jana Kochanowskiego.
W odległości 200 m od gospodarstwa znajduje się jezioro Wytyckie obfitujące w ryby, ale również z możliwością kąpieli, natomiast do lasu jest ok. 500 m.

Zapraszamy także do Urszulina, na odbywające się tam co piątek Targi Rzemiosła.

Atrakcje turystyczne w pobliżu:

  • muzeum Poleskiego Parku Narodowego w Załuczu Starym,
  • Włodawa – miasto trzech kultur 25 km,
  • Chełm – podziemia kredowe 50 km,
  • Lublin – starówka, zamek i całe miasto 60 km,
  • Zamość 100 km,
  • Kozłówka – zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich.

Więcej o samej Gminie Urszulin oraz jej walorach przeczytać możecie na: zobacz więcej >>.